O śnie i o snach

Mózg jest maszyną czasu, metronomem, który ustala, sekunda po sekundzie, działanie organizmu, od urodzenia do śmierci.

 „Chwała niech spłynie na tego, kto wymyślił sen! Okrywa on człowieka, jego ciało i umysł, jak płaszcz. Jest strawą dla głodnego, napojem dla spragnionego, ciepłem dla zmarzniętego i chłodem dla tego, któremu gorąco. Jest monetą, za którą możesz kupić wszystko; tu każdy jest równy: pasterz i król, głupiec i mędrzec (…).”
Miguel de Cervantes
Don Kichote

 Ucieczka od świata

„Pod względem psychologicznym, sen potrafi być czasami metodą ucieczki od rzeczywistości. Każdy z nas doświadczył tego rodzaju stresu, kiedy zaraz po przebudzeniu najchętniej schowałby sie pod kołdrę i uciekł od rzeczywistości, śpiąc jeszcze troszkę…”

Dr Julius Segal

 Praca nieświadomego umysłu

 „Gdyby niemiecki chemik Friedrich August Kekule von Stradonitz żył w późniejszych czasach, prawdopodobnie zostałby laureatem Nagrody Nobla za stwierdzenie, iż benzen ma budowę pierścieniową. Uczony opowiadał kiedyś o tym, jak dokonał swojego odkrycia we śnie. Otóż śniły mu się tańczące cząsteczki. Niektóre miały postać węży. Jedna z nich złapała pyskiem własny ogon. Wtedy właśnie von Stradonitz „jak rażony piorunem” doznał olśnienia, iż tu właśnie tkwi tajemnica zagadkowych właściwości benzenu!Sam skomentował to tak: Uczcie się śnic panowie. Wtedy być może uda nam się odnaleźć prawdę. Musimy jednak uważać, by nie podawać naszych snów do wiadomości publicznej, zanim nie zweryfikuje ich nasz umysł po przebudzeniu.”
Lorus i Margery Milne
The senses of Animals and Men

Senne marzenia

 „Rzeczywistość się pomału
w świat przemienia ideału,
W sen ze srebra i kryształu:
Daj mi teraz marzyć, daj!”

Zygmunt Krasiński
Przedświt