Porady Sercowe

Bądź dobry dla siebie!

Czyli: jak dbać o swoje serce

 Serce pracuje dla nas wiernie i bardzo ciężko. W ciągu 70 lat przepompowuje 200 mln litrów krwi w trakcie 2,5 mld uderzeń. Jak możemy odwdzięczyć się sercu? Jak pomóc mu, aby rzeczywiście pozwalało nam istnieć przez wiele lat? Nie tylko istnieć ale przede wszystkim funkcjonować w takiej formie, by bez kłopotów spędzać czas z rodziną, przyjaciółmi, zajmować się swoimi zainteresowaniami, pracować w satysfakcjonujący sposób – czyli po prostu cieszyć się życiem, bo przecież choroby serca i układu krążenia spowodowane miażdżycą nie tylko skracają nam życie, ale często czynią je cięższym i smutniejszym.

 Miażdżyca – choroba, która zwęża i w końcu zatyka nasze tętnice, nie od razu doprowadza do zawału serca, czy gwałtownego niedokrwienia mózgu lub nóg. Często osoby chore muszą zatrzymywać się z powodu bólu serca lub nóg, udając, że oglądają wystawy. Mają osłabienia, zawroty głowy, duszności lub zaburzenia pamięci, wiele dolegliwości które utrudniają życie.

 Czy zawsze musimy czekać na choroby, a potem leczyć je, gdy są już zaawansowane? Czy już będąc chorym nie możemy zrobić nic prócz zażywania leków by poczuć się lepiej? Możemy zrobić bardzo wiele w bardzo prosty sposób.

  RECEPTA NA OCHRONĘ NASZEGO SERCA

 Czy wiesz już jakie masz ciśnienie? Ciśnienie niezależnie od wieku nie powinno przekraczać 140/90. Nadciśnienie to podstępna choroba na którą choruje co czwarty Polak (a tylko połowa z nich o tym wie). Nieleczone ciśnienie nie boli a systematycznie i nieodwracalnie „dobiera się” do Twego serca i naczyń krwionośnych w sercu, mózgu czy nerkach. Wysokie ciśnienie „męczy” mięsień sercowy który grubieje i próbuje temu podołać bez skutku, w końcu serce staje się niewydolne. Niewłaściwie leczone nadciśnienie może też przyspieszyć zawał lub spowodować inwalidztwo poprzez na przykład udar mózgu, albo po prostu nagle przerwać nasze życie. Jaki jest Twój poziom cholesterolu? Powinieneś to wiedzieć, a koniecznie wtedy gdy Ty lub Twoi rodzice lub rodzeństwo chorują lub chorowali na serce. Często oprócz właściwego odżywiania zalecane są leki obniżające poziom cholesterolu.

Ruszaj się!

  Nie musisz być sportowcem. Po prostu używaj nóg, parkuj dalej, unikaj windy, spaceruj zamiast siedzieć prze telewizorem. Jeśli pojeździsz na rowerze lub popływasz będzie jeszcze lepiej. Najważniejsza jest regularność. Aktywność fizyczna jest naszą codzienną potrzebą a nie odświętnym wydarzeniem w czasie weekendu! Pamiętaj jednak: Jeżeli mamy więcej niż 40 lat, jakieś nieokreślone dolegliwości lub po prostu chorujemy na serce – wykonajmy kontrolne badania zwłaszcza tekst wysiłkowy i spytajmy lekarza jaki wysiłek możemy bezpiecznie wykonywać. Zazwyczaj choroby serca nie zwalniają z aktywności fizycznej a nowoczesna medycyna traktuje odpowiednio dobrany ruch jako bezpieczny i korzystny lek, również u osób po zawale, operacjach serca i w niewydolności krążenia. Jedzmy z głową! Odżywiajmy się a nie wrzucajmy w siebie jedzenia, wszystkiego co zobaczymy w sklepie, restauracji, czy w reklamie. Nie zjadajmy wszystkiego czym jesteśmy częstowani przy różnych okazjach.

Nie pal!

Wszystkie argumenty zwykle stosowane przy tych okazjach wydają się „oklepane” i mało skuteczne. A sprawa jest coraz bardziej oczywista. Wszyscy, nie tylko lekarze wiemy już tak wiele złego na temat skutków palenia papierosów, że powtarzanie tego przypomina przekonywanie człowieka idącego po torach, że za chwilę nadjedzie pociąg i powinien wybrać inną drogę! Rzucić palenie jest bardzo łatwo…

 RECEPTA JEST UNIKALNA, PONIEWAŻ MOŻNA JĄ Z DOSKONAŁYM SKUTKIEM STOSOWAĆ CODZIENNIE – OD DZIECKA, PRZEZ CAŁE ŻYCIE

Naucz się kochać

„Dlatego właśnie musimy dokonać „naprawy” samych siebie, aby móc poczuć miłość. Jako egoiści bowiem, boimy się nawet kogoś kochać. Boimy się, że ci, których kochamy, wykorzystają ten fakt przeciwko nam, że w jakimś sensie to my będziemy wykonywać coś dla niego lub dla niej”.

Obfitość Wszechświata

 Wszechświat to arcydzieło obfitości. Kiedy się otwierasz, by odczuć obfitość Wszechświata, doświadczasz radości, szczęścia i wszystkich wspaniałych rzeczy, jakie Wszechświat ma dla Ciebie – zdrowia, bogactwa, dobrego usposobienia. Ale gdy się zamykasz za sprawą negatywnych myśli, będziesz odczuwał dyskomfort, doznawał bólu, cierpienia i miał wrażenie, że każdy dzień jest męką.

A więc szczęście jest w gruncie rzeczy paliwem sukcesu.