Rytm Serca

Rytmami nasycony jest świat, który nas otacza. Spotykamy się z nimi nieustannie, od pierwszych chwil życia.
Rytmem jest ruch kołyski i śpiew, który mu towarzyszy, błysk morskiej latarni i szum fal bijących o brzeg, stuk pociągu i kumkanie żab przy torach.
Rytmy świata przenikają nas, wnoszą własne metrum, pobudzają do odpowiedzi.
Jednak nie tylko świat przenika nas rytmami. Są one także w nas. W organizmach naszych przebiega rytmicznie tyle zjawisk, od oczywistych, jak sen i czuwanie, aż po najbardziej ukryte, jak wydzielanie hormonów do krwi, że dla wytłumaczenia ich przedziwnej regularności i synchronizacji zaczęto posługiwać się obrazowym pojęciem zegara biologicznego.

Z licznych rytmów pulsujących w naszym organizmie bicie serca jest nam najbliższe. Może dlatego, że zawsze było ono znakiem rozpoznawczym życia – zarówno biologicznego, jak i uczuciowego.

” U kilku tysięcy Amerykanów nie da się wyczuć tętna ani zmierzyć ciśnienia krwi, choć niektórzy z nich poruszają się stosunkowo swobodnie. Mają oni wszyte do serca małe pompki wspomagające przepływ krwi z lewej komory do aorty – w sposób ciągły, niepulsujący. Na świecie żyje też kilku chorych, którym wyjęto ich serca i wmontowano w pełni sztuczne, wielkości grejpfruta – całe z tytanu i plastiku – wyraz najbardziej zaawansowanej technologii, jaką kiedykolwiek człowiek w sobie nosił. Powszechnie stosowane są też elektryczne rozruszniki serca, a wachlarz leków antyarytmicznych jest nadzwyczaj szeroki i wciąż rośnie.
A przecież bywa tak, że najsilniejsze leki zawodzą, a pomoc może słowo. ”
Andrzej Szczeklik
Katharsis

„By zyskać miłość… wypełnij się nią, aż staniesz się magnesem.”

Stajesz się rozwiązaniem dla samego siebie. Nie wskazuj na drugą osobę, mówiąc: „Teraz jesteś mi coś winien i powinieneś dać mi więcej”. Zamiast tego daj sobie więcej. Spożytkuj czas na to, by dać sobie i w pewnym sensie wypełnić siebie po brzegi, byś mógł dawać w nadmiarze.