Tai Chi – tajemnica życia

Tai chi jako cielesne, duchowe i emocjonalne ucieleśnienie wszystkiego, co istnieje pomiędzy niebem a ziemią.

Przez lata coraz więcej osób odkrywało korzyści płynące z tai chi: zwiększoną chęć do życia, skupienie, jasność umysłu i wewnętrzny spokój.

W porannej mgle, na polance pomiędzy drzewami, stray mężczyzna niemal bez wysiłku wykonuje serie płynnych, delikatnych ruchów. Szmer płynącego nieopodal strumyka uspokaja jego duszę, podczas gdy on wygina się i obraca niczym gałęzie drzewa na wietrze. Stary i mądry szybuje niczym żuraw na niebie. Jest jednością ze światem. Takie niemal mistyczne obrazy są często kojarzone z nauką tai chi i to nie bez powodu. Jakimś cudem te proste ruchy tworzą wewnętrzne sanktuarium, w którym możemy się ukryć i odpocząć od otaczającego nas świata. Buddyści zen wierzą, że prawdę i oświecenie można znaleźć jedynie we własnym wnętrzu, zadając sobie odwieczne pytanie – jeżeli nie jesteś w stanie odnaleźć prawdy tam, gdzie jesteś, to gdzie indziej spodziewasz się ją znaleźć?

Czym jest Tai Chi?

Mistyczna sztuka walki tai chi wywodzi się z chińskich sztuk walki. Jest efektem rozwoju różnych dziedzin nauki, takich jak medycyna, starożytna sztuka kontrolowania oddechu oraz gimnastyka lecznicza. Tai chi jest równie efektywne jako zabójcza sztuka walki, jak i potężne narzędzie do poprawy zdrowia oraz zmniejszenia napięcia i niepokoju.

Tai Chi a życie

Dość często zdarza się, że ludzie sami sobie narzucają ograniczenia, tak natury psychologicznej, jak i fizycznej, które uniemożliwiają im rozwój osobisty. Tak więc zamiast ukierunkować naszą energię na określony cel i osiągnięcie najlepszych możliwych wyników, znajdujemy powody dla których nie może nam się powieść w różnych dziedzinach życia i stajemy się przywiązani do idei, że dalszy rozwój jest niemożliwy. Teoria tai chi mówi, że jesteśmy w stanie pokonać własne ograniczenia poprzez zmianę sposobu, w jaki patrzymy na samych siebie. Adepta sztuki tai chi uczy się, aby był w stanie spojrzeć poza prostotę wykonywanego przez siebie ruchu i mógł rozwijać i poznawać swoje zmysły, myśli i uczucia – aż do momentu, kiedy zda sobie sprawę, że kreatywność ludzkiego umysłu nie zna granic. Może ci się wydawać, że jest to poza twoim zasięgiem, ale pytanie, które należy sobie zadać, to: Dlaczego nie? Wszyscy ludzie mają mniej więcej takie same możliwości, różnice wynikają głównie z ograniczeń, jakie na siebie nakładamy.

 

Jak Tai chi wpływa na zdrowie?

REGULUJE CIAŁO
Tai chi uczy ciało dobrych nawyków. Ustawia prawidłowo sylwetkę i stawy. Delikatnie ćwiczy mięśnie bez ich przeciążania. Masuje również organy wewnętrzne, maksymalizując ich wydajność.

REGULUJE ODDECH
Prawidłowe oddychanie przeponowe stymuluje organy od środka, optymalizując pobór tlenu i wydajność przy wydychaniu toksyn.

REGULUJE UMYSŁ
Koncentrując umysł, skupiamy ducha. Wszystkie czyny wymagają w jakimś stopniu myślenia, a ponieważ umysł kontroluje nasze czyny, możemy z niego korzystać, aby poprawić wszystkie inne aspekty naszego życia.